Як вибрати шкільну сорочку: повний огляд тканин
Сорочка – відносно складний для вибору та догляду предмет одягу, особливо в гардеробі школяра. Сорочка не повинна просвічуватися, довільно м'ятися, сковувати руху рухомого дитини, викликати алергію і швидко зношуватися. Однак, підібрати вдалу модель навіть без примірки не складе великої праці, якщо лише раз розібратися у властивостях і характеристиках тканини. Веди саме тканина в першу чергу чинить вплив на експлуатаційний потенціал одягу. Дізнайтеся, з якої тканини шиють сорочки, і зможете оцінити, наскільки вдалою буде покупка того чи іншого продавця.
У цій статті ми підготували вичерпний огляд рубашечных тканин, який допоможе у вашому дослідженні.
Відразу варто обмовитися, що будь-яка тканина класифікується за:
- сировинного складу;
- типом переплетення ниток або пряжі.
Саме тому у графі "Тканина" в характеристиках товару може вказуватися, наприклад, 100% бавовна або, приміром, жаккард. І те, і те говорить про те, з якої тканини сорочки були зшиті. В даному випадку і бавовна означає склад тканини, а жаккард – тип плетіння. І та, і інша характеристиками безпосередньо впливають на властивість кінцевого продукту, тобто сорочки.
Якою вона буде на дотик, наскільки щільною, стійкою до зносу, буде тягнутися, яким буде текстуру і малюнок – все це (і не тільки) визначає, насамперед, саме методика плетіння.
Від складу залежить повітропроникність тканини, її гігроскопічність, жорсткість матеріалу і т. д.
Давайте розглянемо основні типи тканин для сорочок і їх характеристики докладніше.
Сировина для тканин: бавовна
Бавовна (cotton, бавовняна папір) — волокно органічного походження, яке добувають із дозрілого насіння бавовнику, і включає 90-95% целюлози в хімічному складі (звідси і назва "бавовняна тканина"). Тканина з бавовняного волокна виходить як посередня, так і дуже хороша. Якість корелюється з довжиною волокна: найкращий матеріал виходить з довгих волокон.
Це означає, що бавовняні шкільні сорочки для рухомого дитини, який може сильно спітніти, а потім різко перейти в стан спокою (на перерві і на уроці, наприклад), це відмінний варіант.
Недоліки бавовняного полотна полотняного плетіння полягає в тому, що він досить легко мнеться (і нелегко піддається прасуванню), 100% бавовна без домішок швидко стирається, дає усадку при першій пранні, погано тягнеться і жовтіє в процесі шкарпетки, довго сохне.
Поліестер, полікотон
Для компенсації недоліків бавовняних волокон, як матеріалу для сорочок, їх комбінують з більш практичними і стійкими до зносу волокнами синтетики. Наприклад, поліестером.
Поліестер проводиться з поліефірних волокон і володіє властивостями, які схожі з властивостями котону, так і прямо протилежні їм:
- 100% поліестер дуже міцний і стійкий до зношування. Він так само щільний, як і бавовна, але при цьому стійкий до стирання;
- поліестерова тканина дуже легка;
- добре зберігає форму;
- практично не мнеться;
- не потребує спеціального догляду і легко переносить прання без усадки. Швидко сохне.
Однак, як тканина для пошиття сорочок, 100% поліестер – не варіант. Він погано пропускає повітря, може спровокувати алергію. До того ж, сорочки з такого матеріалу можуть виглядати дешево і не особливо зручні.
Тобто, натуральна бавовна і поліестер, хоч і володіють безліччю достоїнств, але їх мінуси при використанні чистих волокон занадто очевидні. При комбінуванні цих волокон в співвідношенні 50/50 або 36/65 (бавовна/поліестер), виходить гігроскопічна "дихаюча" тканина, стійка до зносу і пранні. Вирішується проблема зминання тканини, міграції волокон і усадки.
Льон
Це натуральний відносно дорогий вид тканини для шкільних сорочок, насамперед легень, для початку і кінця навчального року. Як і бавовна, льон відмінно відводить тепло і вологу від тіла, не даючи йому перегріватися. Матеріал міцний і стійкий до зношування. Сорочки з льону – відмінний варіант для сімей, які люблять екостиль в одязі.
Крім того, дешевий льон жорсткий на дотик і швидко зношується, тому має сенс купувати тільки моделі подорожче.
Багато дизайнерів вважають ідеальним варіантом суміш льону та бавовни в будь-яких пропорціях.
Еластан, лайкра
Штучні волокна, що відрізняються особливою еластичністю. Як самостійний матеріал їх ніколи не використовують, а додають до бавовні в кількості, в середньому, 10%. Така сорочкова тканина трохи тягнеться, краще сидить на тілі, не сковує рухи і відмінно тримає форму.
Якщо бачите в складі на етикетці бавовна з еластаном – не лякайтеся! Волокна синтетики зовсім не шкодять тканини і не роблять її більш комфортною, екологічною і безпечною. Велика частина штанів, наприклад, виробляються саме з такої тканини.
Вовна + бавовна
Ми здебільшого говорили про те, що сорочки з натуральної сировини не дають тілу перегріватися. Тепер же розглянемо, яка тканина потрібна для теплої сорочки в холодну пору року (на яку припадає більша частина навчального року).
Утеплені моделі можна носити взимку, але обов'язково з бавовняним натільною білизною під ними. Вони підходять для машинного прання в режимі "Шерсть". Бажано, зі спеціалізованим миючим засобом.
Типи рубашечных тканин за способом плетіння ниток
Розглянемо види тканин для сорочки, які класифікуються за способом плетіння ниток. Сировиною для більшості з них найчастіше виступає бавовна.
- Поплін — класична гладка тканина бавовняна (зі злегка помітним поперечним рубчиком.
Відмінний варіант для шкільних сорочок. Він менше мнеться, ніж бавовна звичайного полотняного плетіння і коштує недорого.
- Оксфорд — матеріал, нитки якого сегментовані по кілька штук, за рахунок чого тканина набуває виражену фактуру.
Крім того, нерідко волокна пофарбовані в різні кольори, завдяки чому на поверхні тканини утворюється характерний малюнок з малих ромбів. Сорочки з оксфорда часто асоціюється з неформальними, тому чудово підійдуть для шкільного вбрання в стилі бізнес-кежуал.
- Саржа або твіл — матеріал з переплетенням по діагоналі.
Вона щільніше попліну, тому краще підходить для холодної пори року.
- Ситець — легка тканина, яка підходить для легких сорочок на кожен день;
- Денім — діти і підлітки дуже люблять джинсові сорочки.
Темні однотонні моделі підійдуть для сучасного демократичного шкільного дрес-коду.
- Фланель — м'яка тепла тканина.
З неї виходять відмінні зимові сорочки на кожен день.
- Жаккард, доббі.
Жаккард — це тканина оригінального плетіння з малюнком і характерним блиском. добии — це її підвид, який відрізняє малюнок у вигляді смужки, елегантний і дорогий вид.
Отже, яка тканина краще для сорочок — складно сказати. Батькам варто довіритися власним смаком і уподобаннями школяра, а власникам магазинів – представити різноманітний вибір тканин або віддати перевагу стандартним бавовняному поплину та оксфорду.